Upozornění na podvodné online stránky, které nabízejí produkty Faber-Castell. Více informací

Den grafitové tužky

Malé poznámky, velké umění

Grafitová tužka vznikla v 16. století. V té době byla známá spíše pod názvem „olověná tužka“ a to díky lesklému grafitu, který byl zaměňován s olovem. Od té doby inspirovala obyčejná tužka nespočetnou řadu umělců, kteří pomocí její rozmanitě černé stopě vytvořili nepřeberné množství fascinujících uměleckých děl. Například Vincent van Gogh, který si tužky mimořádně oblíbil pro svoji tvorbu, výhradně trval na kresbě tužkou Faber (nyní známá pod označením Faber-Castell). A legenda říká, že první slovo, světově známého umělce Pabla Picassa, bylo „piz“. Dětská zkratka pro slovo „lápiz“, což ve španělštině znamená „tužka“.

Velký průkopník ve výrobě tužek: Lothar von Faber

Naše grafitová tužka dokázala dobýt celý svět již v minulém století a to především díky technicky a obchodně průkopnickému duchu Lothara von Fabera (1817-1896), který ze svého rodinného podniku v bavorském Spitzgartenu vybudoval světovou značku. Díky němu se tužka stala psacím nástrojem, který byl přístupný lidem ve všech společenských stupních a kruzích.

KARLBOX - designový box pro umělecké výtvarné potřeby společnosti Faber-Castell

Historie psaná nejen inkoustem

Tvůrčí mysl potřebuje praktický a pohotový nástroj k přenosu myšlenek třeba na kousek papíru. A právě takovým nástrojem grafitová tužka jistě je. Světově známý italský výtvarník a tvůrce filmových efektů, Carl Rambaldino, načrtl nepředvídatelného mimozemšťana E.T., který dojal miliony diváků k slzám, právě grafitovou tužkou Castell 9000. S grafitovou tužkou Castell 9000 také tvořil laureát Nobelovy ceny za německou literaturu Günter Grassa, britský architekta Sir Norman Foster, německý malíř Neo Rauch nebo módního návrhář Karl Lagerfeld, který vytvořil designově neobyčejný „Karlbox“ pro společnost Faber-Castell.