Upozornění na podvodné online stránky, které nabízejí produkty Faber-Castell. Více informací

Náš domov. Les společnosti Faber-Castell.

Ahoj! Já jsem Tukan, krásný pták s velkým zabarveným zobákem, a žiji v lese společnosti Faber-Castell v Brazílii.
Pojď, provedu tě svým domovem a ukáži ti své kamarády!

Víš, kde je Brazílie? Brazílie je obrovská země v Jižní Americe!

Faber-Castell tam má vlastní les o velikosti 11 000 fotbalových hřišť a s miliony stromů, z nichž jedna čtvrtina je celá pro nás zvířata.

Já a všichni mí přátelé tam žijeme v přirozeným přírodním ekosystému. Je to jako velká rodina zvířat, rostlin a dalších živých bytostí.

 

Někteří mí kamarádi jsou na červeném seznamu ohrožených druhů - to znamená, že jsou blízko vyhynutí, jako dinosauři!

Já Jsem Emma a obří mravenečník

I am one of the animals on the red list of endangered species.

We are living in Savannah, wetlands and gallery forests. I am 100 to 120 cm long and my tong is about 45 cm. Can you imagine having a tong halve the size of your body? Ok you are not eating any ants from their nests, right? That´s why I need a tong that long. As yourself I am active during the day and sleep at night - I am not sleeping in a bed but in bushes or hollow three trunks.

I am Molly a Tucan and your private guide

64 k/h that is fast but to be honest I am not flying that fast normally. Because of the jungle, I prefer to hop from branch to branch. I can get quite old for a bird, up to 20 years, and I am diurnal, that means I am active during daylight. That’s why I won’t see some of my friends like the maned wolf very often.

I am Ginny a maned wolf

I am the largest wild dog in South America and only distantly related to the original wolf. As Molly mentioned I am active during twilight and night. During the day I sleep by forests and swampy riverbanks. 

A tady mám pro tebe své kamarády, které si můžeš krásně vymalovat a pověsit třeba v pokojíku na nástěnku!