Upozornění na podvodné online stránky, které nabízejí produkty Faber-Castell. Více informací

Akvarelová technika: Pastelky Grip

  • Kids 6 years and older 
  • 10 min
Co budete potřebovat:

Akvarelové pastelky Grip, štěteček, kelímek na vodu Click&Go

Akvarelové pastelky Grip patří mezi nejkvalitnější pastelky a mají řadu předností. Trojhranný tvar, speciální oblast úchopu tvořenou malými masážními body, lehké, FSC certifikované dřevo, nelámavou tuhu a velmi kvalitní pigmenty. Tyto kvalitní pigmenty zaručují krásně jasné a syté obrázky a zábavné kreslení. Kromě kreslení jsou pastelky Grip vhodné také pro akvarelovou techniku, protože jejich barevná stopa je vodou zcela rozmalovatelná.

Akvarelová technika je velmi rozmanitá a existuje celá řada možností, jak propojit zábavu a kreativitu. Vyzkoušejte si různé techniky a bavte se společně při zábavném kreslení a malování! 

Roztírání barvy

Vymalujte obrázek barvou a poté ho rozmalujte vodou. Ještě než obrázek zaschne, tak pomocí papírového kapesníku odstraňte zbytek vodové barvy. Tímto způsobem vzniknou velmi zajímavé efekty. 

 
Malování podle šablony a využití akvarelového efektu.

Malování podle šablony

Využití šablony může být velmi zajímavé. Nejdříve si na tvrdý papír namalujte své oblíbené zvíře, které bude hlavním motivem dalších obrázků. My jsme zvolili koníka a ukážeme vám různé možnosti práce se šablonou. Stačí akvarelové pastelky, štětec a pár kapek vody a vlastní kreativita.

Tímto způsobem si můžete namalovat celou řadu různých zvířátek. Zvířátka si namalujte na tvrdý papír, vystřihněte je a můžete začít tvořit. 

1. Akvarelový efekt

Podle šablony si akvarelovou pastelkou obkreslete koníka a pak šablonu odstraňte. Vnitřní části kolem obrysu - uši, ocásek, hřbet, kopítka, trochu vymalujte směrem ke středu. Poté mokrým štětcem rozmalujte směrem ke středu koníka. 

2. Proužky ve stylu zebry

Opět si obkreslete podle šablony koníka a šablonu pak odložte. Na vedlejším kousku papíru si pomocí pastelky a vody rozmíchejte modrou barvu. Trochu modré barvy pak naberte na štětec a namalujte koníkovi podélné proužky. Nechte trošku zaschnout, ale ne zcela a pak modrou pastelkou koníka vyšrafujte. Některé linky se rozpustí v modrých pruzích, některé zůstanou. 

3. Duhový koník

Zkuste barvy, které máte nejraději. Vybarvěte vnitřní části koníka různými barvami. Poté je rozmalujte vodou a vysušte kapesníkem. Vznikne krásně duhový koník.

4. Ohrada kolem koníka

Vymalujte pozadí třeba růžovou barvou. Pak vytvořte třeba modrou pastelkou přes pozadí plot - vodorovné a svislé čáry. Poté na papír položte šablonu koníka, obtáhněte pastelkou a šablonu odeberte. Vnitřní část koníka rozmalujte mokrým štětečkem a po chvilce vysušte hadříkem nebo papírovým kapesníkem.
Linka tužkou se změní v stín.

Efekt stínu

Pomocí akvarelových pastelek můžete také vytvořit velmi zajímavé stíny.

Obrázky nemusíte vždy vymalovat celé. Stačí když rozmalujte obrysovou linku směrem ke středu obrázku a vytvoříte tak velmi zajímavý, trojrozměrný efekt. Pokud barvy rozmalujte směrem ven od obrázku, tak dosáhnete efektu stínu.