Matt is the new black

Grafitová tužka Pitt Graphite Matt

Na levé straně: standardní grafitová tužka s lesklým efektem. Na pravé straně: Pitt Graphite Matt 

Matt is the new black - nová, matně černá grafitová tužka

Společnost Faber-Castell vyrábí kvalitní grafitové tužky již více jak 260 let. Klasická stopa grafitových tužek je lesklá a odráží světlo, což je skvělá vlastnost například při psaní. V oblasti kresby je ale vysoký světelný odraz spíše nežádoucí.

Pitt Graphite Matt je první grafitová tužka s matnou, tmavě černou grafitovou stopou. Inovace složení a výroby grafitové tuhy umožnila redukci světelného odrazu. Tato inovace společnosti Faber-Castell nabídla umělcům a grafikům po celém světě nový a velmi praktický nástroj pro jejich tvorbu, který umožňuje zachování grafitového hlubokého efektu také při sdílení v digitálním světě umění. Při fotografování nebo skenování grafitových děl, které jsou nakresleny klasickou grafitovou tužkou, dochází díky lesku grafitu k celkovému snížení černého efektu tužky. Digitální prezentace uměleckého díla není tak autentická a neumožňuje přenést plnou hloubku kresby. Grafitová tužka Pitt Graphite Matt je nový umělecký nástroj, který umožňuje extrémní snížení světelného odrazu na papíře a nabízí kompletní řešení pro digitální přenos uměleckých děl a jejich reprodukci.

Grafitová tužka Pitt Graphite Matt je, jako všechny tužky společnosti Faber-Castell, vyrobena z vysoce kvalitních vstupních surovin. Grafitová tuha je po celé délce zalepena v dřevěném pouzdře, takže se při pádu na zem nepoláme. Lehké, FSC certifikované dřevo z udržitelného lesního hospodářství umožňuje snadné ořezání a pohodlné držení. Laky, použité pro konečnou povrchovou úpravu, jsou na vodní bázi.

„Matt is the new black“. Grafitová tužka Pitt Graphite Matt je nová generace tužek s tmavě černým, matným efektem.

Umělecká tvorba - Kelvin Okafor

Umělecká tvorba - Jono Dry

Grafitová tužka Pitt Graphite Matt, HB
Grafitová tužka Pitt Graphite Matt, 2B
Grafitová tužka Pitt Graphite Matt, 4B
Grafitová tužka Pitt Graphite Matt, 6B
Grafitová tužka Pitt Graphite Matt, 8B
Grafitová tužka Pitt Graphite Matt, 10B
Grafitová tužka Pitt Graphite Matt, 12B
Grafitová tužka Pitt Graphite Matt, 14B
Grafitová tužka Pitt Graphite Matt, plechová krabička 6 ks
Grafitová tužka Pitt Graphite Matt, plechová krabička 11 ks
Grafitová tužka Pitt Graphite Matt & Castell 9000, sada 20 ks

Zjistěte více 

Jak a odkud přišel nápad vyvinout matnou grafitovou tužku?

V umění je optimální prezentace uměleckých děl, ať už fyzicky na výstavě nebo digitálně na webových stránkách a uměleckých platformách, velmi důležitá. Světelná expozice je opakující se výzva. Za nepříznivých světelných podmínek mohou odrazy světla dokonce pohltit detaily výkresu. K tomu může dojít také při digitalizaci výkresů pro online prezentaci. Tento problém nyní řeší Pitt Graphite Matt, nová grafitová tužka s hlubokou matnou stopou, která maximálně redukuje odraz světla a ponechává autentičnost každému uměleckému dílu.

Jaký je rozdíl mezi tužkami Pitt Graphite Matt a běžnými grafitovými tužkami?

Klasické grafitové tužky zanechávají lesklou stopu na papíře v různém odstínu černé na základě použité tvrdosti tužky. Pro běžné psaní a základní skici nebo kresbu není grafitový lesklý efekt překážkou. Problém nastává v okamžiku digitalizace obrázku, protože lesklá grafitová stopa odráží světlo a konečný efekt nezobrazuje zcela autenticky originál. Grafitová tužka Pitt Graphite Matt zanechává na papíře matnou, černou stopu, která maximálně redukuje odrazy světla. To znamená, že světlo, které na obraz z jakéhokoliv místa dopadá, se neodráží a nebrání vyniknout i těm nejmenším detailům.

V kolika stupních tvrdosti je tužka Pitt Graphite Matt dostupná?

Tužka Pitt Graphite Matt je k dispozici v osmi stupních tvrdosti: HB, 2B, 4B, 6B, 8B, 10B, 12B a 14B. Stupně tvrdosti 10B, 12B a 14B jsou v řadě grafitových tužek Faber-Castell.

Proč nejsou k dispozici žádné tvrdší stupně, tedy H až 6H?

Monochromatické kresby v grafitu vyžadují vysoký kontrast v šedých a černých tónech. K vytvoření různých kontrastů potřebuje umělec měkký grafit. Čím měkčí grafit je, tím tmavší a černější je stopa na papíře. Lze tak vytvořit efekt maximální hloubky. Efekt hloubky a vysokých kontrastů však nelze vytvořit tvrdým grafitem. Proto grafitové tužky Pitt Graphite Matt nejsou dostupné v tvrdosti H až H6.

Kde se tužky Pitt Graphite Matt vyrábějí?

Tužky Pitt Graphite Matt se vyrábějí ve Steinu u Norimberku, v sídle společnosti Faber-Castell. 

Vyrábějí se tužky Pitt Graphite Matt udržitelným způsobem?

Ano, tužky Pitt Graphite Matt se vyrábějí ve Steinu u Norimberku a pocházejí z klimaticky neutrální výroby. Použité cedrové dřevo má certifikát PEFC a pochází z udržitelně obhospodařovaných lesů. Všechny povrchové laky na tužkách jsou na vodní bázi a jsou tedy šetrné k životnímu prostředí.

Odkud pochází název Pitt?

„Pitt“ pochází z italského slova „Pittore“, což znamená malíř nebo umělec. „Pitt“ je chráněný název výrobků, který společnost Faber-Castell používá pro umělecké produkty od počátku 20. století.