Upozornění na podvodné online stránky, které nabízejí produkty Faber-Castell. Více informací
Matt is the new black

Grafitová tužka Pitt Graphite Matt

Na levé straně: standardní grafitová tužka s lesklým efektem. Na pravé straně: Pitt Graphite Matt 

Matt is the new black - nová, matně černá grafitová tužka

Společnost Faber-Castell vyrábí kvalitní grafitové tužky již více jak 260 let. Klasická stopa grafitových tužek je lesklá a odráží světlo, což je skvělá vlastnost například při psaní. V oblasti kresby je ale vysoký světelný odraz spíše nežádoucí.

Pitt Graphite Matt je první grafitová tužka s matnou, tmavě černou grafitovou stopou. Inovace složení a výroby grafitové tuhy umožnila redukci světelného odrazu. Tato inovace společnosti Faber-Castell nabídla umělcům a grafikům po celém světě nový a velmi praktický nástroj pro jejich tvorbu, který umožňuje zachování grafitového hlubokého efektu také při sdílení v digitálním světě umění. Při fotografování nebo skenování grafitových děl, které jsou nakresleny klasickou grafitovou tužkou, dochází díky lesku grafitu k celkovému snížení černého efektu tužky. Digitální prezentace uměleckého díla není tak autentická a neumožňuje přenést plnou hloubku kresby. Grafitová tužka Pitt Graphite Matt je nový umělecký nástroj, který umožňuje extrémní snížení světelného odrazu na papíře a nabízí kompletní řešení pro digitální přenos uměleckých děl a jejich reprodukci.

Grafitová tužka Pitt Graphite Matt je, jako všechny tužky společnosti Faber-Castell, vyrobena z vysoce kvalitních vstupních surovin. Grafitová tuha je po celé délce zalepena v dřevěném pouzdře, takže se při pádu na zem nepoláme. Lehké, FSC certifikované dřevo z udržitelného lesního hospodářství umožňuje snadné ořezání a pohodlné držení. Laky, použité pro konečnou povrchovou úpravu, jsou na vodní bázi.

„Matt is the new black“. Grafitová tužka Pitt Graphite Matt je nová generace tužek s tmavě černým, matným efektem.

Umělecká tvorba - Kelvin Okafor

Umělecká tvorba - Jono Dry

Zjistěte více 

Jak a odkud přišel nápad vyvinout matnou grafitovou tužku?

V umění je optimální prezentace uměleckých děl, ať už fyzicky na výstavě nebo digitálně na webových stránkách a uměleckých platformách, velmi důležitá. Světelná expozice je opakující se výzva. Za nepříznivých světelných podmínek mohou odrazy světla dokonce pohltit detaily výkresu. K tomu může dojít také při digitalizaci výkresů pro online prezentaci. Tento problém nyní řeší Pitt Graphite Matt, nová grafitová tužka s hlubokou matnou stopou, která maximálně redukuje odraz světla a ponechává autentičnost každému uměleckému dílu.

Jaký je rozdíl mezi tužkami Pitt Graphite Matt a běžnými grafitovými tužkami?

Klasické grafitové tužky zanechávají lesklou stopu na papíře v různém odstínu černé na základě použité tvrdosti tužky. Pro běžné psaní a základní skici nebo kresbu není grafitový lesklý efekt překážkou. Problém nastává v okamžiku digitalizace obrázku, protože lesklá grafitová stopa odráží světlo a konečný efekt nezobrazuje zcela autenticky originál. Grafitová tužka Pitt Graphite Matt zanechává na papíře matnou, černou stopu, která maximálně redukuje odrazy světla. To znamená, že světlo, které na obraz z jakéhokoliv místa dopadá, se neodráží a nebrání vyniknout i těm nejmenším detailům.

V kolika stupních tvrdosti je tužka Pitt Graphite Matt dostupná?

Tužka Pitt Graphite Matt je k dispozici v osmi stupních tvrdosti: HB, 2B, 4B, 6B, 8B, 10B, 12B a 14B. Stupně tvrdosti 10B, 12B a 14B jsou v řadě grafitových tužek Faber-Castell.

Proč nejsou k dispozici žádné tvrdší stupně, tedy H až 6H?

Monochromatické kresby v grafitu vyžadují vysoký kontrast v šedých a černých tónech. K vytvoření různých kontrastů potřebuje umělec měkký grafit. Čím měkčí grafit je, tím tmavší a černější je stopa na papíře. Lze tak vytvořit efekt maximální hloubky. Efekt hloubky a vysokých kontrastů však nelze vytvořit tvrdým grafitem. Proto grafitové tužky Pitt Graphite Matt nejsou dostupné v tvrdosti H až H6.

Kde se tužky Pitt Graphite Matt vyrábějí?

Tužky Pitt Graphite Matt se vyrábějí ve Steinu u Norimberku, v sídle společnosti Faber-Castell. 

Vyrábějí se tužky Pitt Graphite Matt udržitelným způsobem?

Ano, tužky Pitt Graphite Matt se vyrábějí ve Steinu u Norimberku a pocházejí z klimaticky neutrální výroby. Použité cedrové dřevo má certifikát PEFC a pochází z udržitelně obhospodařovaných lesů. Všechny povrchové laky na tužkách jsou na vodní bázi a jsou tedy šetrné k životnímu prostředí.

Odkud pochází název Pitt?

„Pitt“ pochází z italského slova „Pittore“, což znamená malíř nebo umělec. „Pitt“ je chráněný název výrobků, který společnost Faber-Castell používá pro umělecké produkty od počátku 20. století.