Bullet Journaling

Nový kreativní trend „Bullet Journal“ ovlivňuje svět plánování osobní agendy

Už žádné chaotické hromady poznámek a žádné nepříjemné upomínkové aplikace: Nejnovější trend v plánování je známý jako „Bullet Journaling“. Potřebujte jen pero a papír, což je pravděpodobně přesně důvod jeho úžasného úspěchu. Systém, který „vynalezl“ grafický designér z New York Ryder Carroll, je založen na zápisníku s prázdnými nebo linkovanými či čtverečkovanými stránkami. Tyto stránky lze uspořádat tak, aby vytvořily na míru odpovídající osobní kalendář: Pomocí obsahu a ročního přehledu, uživatelé rozdělují své seznamy úkolů do měsíčních, týdenních a denních plánů a mohou přidat další stránky pro osobní projekty nebo zájmy. Úkoly jsou označeny pomocí odrážek, šipek nebo symbolů „X“, což uživatelům umožňuje na první pohled vidět, které úkoly již byly dokončeny a které nedokončené úkoly je třeba přesunout na následující stránku. Tento způsob plánování je tak jednoduchý a zároveň efektivní, že již má stovky tisíců fanoušků po celém světě, kteří si vyměňují informace a tipy týkající se jejich zkušeností s Bullet-Journal.

Klíčové kroky pro tvorbu Bullet Journal


1. První stránka by měla obsahovat obsah. Někdy je lepší uvolnit pro obsah klidně i dvě stránky, aby mohl vzniknout prostor pro další témata, která vás napadnou. Postupně očíslujte každou stránku deníku, aby jste poté mohli sestavit obsah. Obsah by měl obsahovat seznamy všech kalendářů, témat, projektů, nápadů, doplňků a tak dále. Ponechte si několik stránek volných pro spontánní nápady.

2. Zamyslete se nad tím, které symboly a jaký systém budete používat v celém zápisníku. Zvolte si a navrhněte si různé šipky, odrážky a symboly s jasnou komunikací, abyste se snadno v kalendáři orientovali. 

3. Roční přehled / kalendář: přehled zbývajících měsíců v roce, včetně narozenin, svátků, svateb a jiných událostí, které jsou naplánovány předem.

4. Osobní cíle nebo budoucí výzvy. Která témata budou charakterizovat následující období? Co chcete dosáhnout a do jakého dne. 

5. Měsíční přehled / kalendář. Stejně jako roční kalendář obsahuje také všechny stávající termíny a úkoly.

 

6. Týdenní přehled. Tento přehled může být rozdělen například pro pracovní, rodinné nebo domácí povinnosti.

7. Denní přehled.  Do denního přehledu zapište všechny úkoly, termíny nebo schůzky s přáteli. Můžete sem také zapisovat i jiné položky, jako jsou denní výdaje nebo ujeté kilometry,  nebo také různé radostné chvíle, překvapení nebo cvičení. 
8. Jednotlivé doplňky: nápady na dovolenou nebo výlet, přání k narozeninám nebo pozvánky na různé akce. Všechno, co je součástí Vašeho všedního dne a co je klíčem k úspěšnému plánování.

Umělec Diana o Bullet Journalingu

"Bujo je opravdu snadné - vytvořila jsem týdenní přehled a měsíční přehled pro rok 2018. To znamená, že můj osobní kalendář je jasně strukturovaný a mám stálý přehled po celý rok o soukromým a volnočasovým aktivitám. Ke konkrétním věcem přiřadím různé barvy - hlavně používám světlé, měkké pastelové odstíny. Také používám odrážky, které kreslím a vymalovávám. Můj bulletin je můj osobní zápisník, který se mi líbí. Někdy jsem stránky zdobila zábavnými čmáranice a náčrtky. Pro záhlaví často používám kaligrafii. Bulletní deníky nejsou jen zápisníky - pomáhají mi strukturovat mé myšlenky a kreslení malých náčrtků a nápisů mi pomáhá uvolnit se. Osobní zápisník mi pomáhá udržet si přehled o mé současnosti, plánovat mou budoucnost a láskyplně dokumentovat minulost. “


"Miluji nový zvýrazňovač v pastelových odstínech. Seříznutá špička umožňuje tři různé tloušťky linek, takže s ním mohu psát, podtrhávat i zvýrazňovat celé řádky. Jemné barvy jsou perfektní pro můj osobní styl vedeni zápisníku. Skvělý systém obsahu a rozvržení měsíců, týdnů a dnů mi pomáhá efektivně se organizovat a tvořit. Mohu přiřadit určitou barvu profesionálním i soukromým věcem nebo akcím, které mi poskytnout lepší přehled. A můj osobní zápisník vypadá skvěle! “

Diana o Sketchnotes

"Náčrtky jsou vizuální poznámky skládající se ze kombinace rukopisu, kreseb, symbolů, ručně kreslenou typografie a grafických prvků, jako jsou šipky, rámečky a poznámky. U Sketchnotes nejde jen o umění, ale o myšlenku, která za tím stojí. “

"Se Sketchnotes lze často složité nápady nakreslit a tím efektivněji vyjádřit jejich obsah a zjednodušit sdělení. Rychlý tah je typický pro Sketchnotes, protože rychlost je u tohoto typu psaní poznámek často klíčová. Dva popisovače jsou proto často vše, co potřebujete. Jeden pro kreslení a jeden pro přidání detailů. Popisovač Pitt Artist Pen S je ideální pro psaní a kreslení a Pitt Artist Pen B je ideální pro vymalování. Prostě perfektní!"

Diana Meier-Soriat

Diana Meier-Soriat založila v roce 2015 „Sketchnotes by Diana“ a pravidelně pořádá vizualizační workshopy v různých společnostech nejen v Brémách ale i po celém Německu. Nabízí grafické návrhy nebo kreslí zadané Sketchnotes, aby okořenila prezentace nebo omezila složité koncepty na obrázek. Je také vášnivou blogerkou a umožňuje čtenářům nahlédnout do jejího každodenního života a sdílí svou vášeň pro bulletiny, kaligrafii, grafické návrhy a také popisovače, zvýrazňovače a papír. Diana se narodila v Salzburku a žije v Brémách se svým manželem a dětmi.

www.sketchnotes-by-diana.com/category/bulletjournal/

Bullet Journaling s Dianou Meier-Soriat

Šablony: Liz Pierson z Bonjournal. Další informace naleznete na jejím Instagramu.
 

 

Zdarma ke stažení

Weekly

PDF, 474KB

Mood

PDF, 558KB

Birthday

PDF, 497KB

Můj vlastní Bullet Journaling - PDF ke stažení

Diana doporučuje pastelové zvýrazňovače

Faber-Castell - Zvýrazňovač Textliner 46 Pastelové barvy, 4ks
Zvýrazňovač Textliner 46 Pastelové barvy, 4ks

Diana doporučuje Pitt Artist Pens

Faber-Castell - Popisovač Pitt Artist Pen Brush Studio Box, 24ks
Popisovač Pitt Artist Pen Brush Studio Box, 24ks
Faber-Castell - Popisovač Pitt Artist Pen Pastel, 6ks
Popisovač Pitt Artist Pen Pastel, 6ks
Faber-Castell - Popisovač Pitt Artist Pen light skin, 6ks
Popisovač Pitt Artist Pen light skin, 6ks
Faber-Castell - Popisovač Pitt Artist Pen 4ks (S,F,M,B) černá
Popisovač Pitt Artist Pen 4ks (S,F,M,B) černá

Společnost Faber-Castell nabízí velmi kvalitní, designově atraktivní a funkční psací potřeby: Zvýrazňovač Textliner 1546 je nyní k dispozici v šesti pastelových barvách - růžová, fialová, meruňková, světle modrá, tyrkysová a akvamarínová - v kompaktních sadách po čtyřech nebo osmi. Jejich kvalitní klínový hrot nabízí tři různé šířky čar, díky nimž můžete psát, podtrhávat a zvýrazňovat celé řádky.

Nový zvýrazňovač s lesklým metalickým efektem nebo v jemných pastelových tónech a Starter Set Bullet Journaling

Faber-Castell - Zvýrazňovač Textliner 46 Pastelové barvy, 4ks
Zvýrazňovač Textliner 46 Pastelové barvy, 4ks
Faber-Castell - Zvýrazňovač Textliner 46 Metallic, metalická růžová
Zvýrazňovač Textliner 46 Metallic, metalická růžová
Faber-Castell - Zvýrazňovač Textliner 46 Metallic, sada 4 ks
Zvýrazňovač Textliner 46 Metallic, sada 4 ks
Faber-Castell - Zvýrazňovač Textliner 46 Metallic, metalická zlatá
Zvýrazňovač Textliner 46 Metallic, metalická zlatá
Faber-Castell - Zvýrazňovač Textliner 46 Metallic, metalická stříbrná
Zvýrazňovač Textliner 46 Metallic, metalická stříbrná
Faber-Castell - Zvýrazňovač Textliner 46 Metallic, metalická rubínová
Zvýrazňovač Textliner 46 Metallic, metalická rubínová